Судномеханічне відділення входить до складу Відокремленого структурного підрозділу Морехідного фахового коледжу ім. О.І. Маринеска НУ "ОМА" та починає свою історію з перших років утворення коледжу. Будучи невід'ємною частиною коледжу, відділення за всі роки свого існування підготувало велику кількість суднових механіків Морського флоту і Військово-Морського Флоту. Після закінчення коледжу курсанти мають право займати посаду вахтового механіка суден без обмежень потужностей двигуна та отримають диплом міжнародного зразка, що дає їм змогу одержувати високу оплату праці згідно стандартів Конвенції про працю в морському судноплавстві. Випускникам судномеханічного відділення, що успішно склали Єдиний державний кваліфікаційний іспит видається навчальний диплом «фаховий молодший бакалавр» за Спеціальністю 271 "Морський та внутрішній водний транспорт", Спеціалізація 271.02 «Управління судновими технічними системами і комплексами».
Сьогодні випускники-судномеханіки працюють практично у всіх судноплавних компаніях світу. На судномеханічному відділенні велика увага надається фізичному вихованню, адже судновий механік, як ніхто інший, повинен бути сильним та витривалим. З дисципліною на відділенні теж все гаразд. Викладацький склад відділення складається з людей, які віддані своїй колишній та теперішній роботі, людей, для яких судно стало домівкою, а машинне відділення – місцем постійної прописки. Це старші механіки, що віддали роботі на флоті багато років свого життя. Багато хто з них починали свій трудовий шлях мотористами, побачивши на цьому шляху весь розвиток суднової техніки – від найбільш простих до найсучасніших найпотужніших суднових двигунів. Більшість з них – це випускники нашого коледжу, а потім випускників вищих морських закладів освіти. Багато хто має бойові й трудові нагороди, нагороджені знаками «Безаварійна робота на флоті».
Теоретичні знання із загальноосвітніх і загально-інженерних наук, а також спеціальних дисциплін курсанти одержують у добре обладнаних спеціалізованих кабінетах і аудиторіях, таких як:
- «Обчислювальна техніка»;
- «Теорія й устрій судна»;
- «Технологія матеріалів»;
- «Технологія судноремонту»;
- «Термодинаміка й гідравліка»;
- «Інженерна графіка»;
- тренажерна підготовка «Машинне відділення»
Практичні знання курсанти відділення одержують у спеціалізованих лабораторіях, таких як:
- Лабораторія суднових двигунів внутрішнього згорання;
- Лабораторія суднових парових котлів і парогазових турбін;
- Лабораторія електротехніки й електроніки;
- Лабораторія автоматизованих систем керування судновою енергетичною установкою;
- Лабораторія електроустаткування суден;
- Лабораторія суднових допоміжних механізмів;
- Лабораторія суднових холодильних установок;
Те, що судновий механік повинен уміти робити все своїми руками ні в кого не викликає сумніві. В умовах автономного плавання, на далекій відстані від баз технічного обслуговування члени машинної команди повинні вміти робити все, що потрібно для забезпечення безперервної роботи машини, тобто бути універсалами у своїй роботі. Цьому й навчаються курсанти судномеханічного відділення після закінчення другого курсу на навчальній практиці в майстернях коледжу. Тут вони навчаються слюсарній справи, здобувають навички токарської й зварювальної роботи. Майстерні коледжу складаються з:
- Слюсарного цеху;
- Токарного цеху;
- Зварювальних та електрослюсарних дільниць.
Сьогодні, у час високих технологій і глобальної комп'ютеризації всіх суднових процесів, курсантам судномеханічного відділення надається можливість поглибленого та досконалого вивчення комп'ютерної техніки. Це й перевірка розрахунків курсових проектів з дисциплін «Деталі машин» і «Суднові дизельні установки», і перевірка своїх знань за допомогою навчальних та екзаменаційних комп'ютерних програм. Використання на заняттях навчальних презентацій, відеоматеріалів дозволяє курсантам наблизитися до суднової техніки, мати уявлення про машинне відділення сучасного судна та бути підготовленими до знайомства з ним у реальному житті під час плавальної практики.
Випускники судномеханічного відділення Морехідного фахового коледжу ім. О. І. Маринеска НУ "ОМА" після закінчення коледжу зможуть продовжити своє подальше навчання у вищих морських навчальних закладах з 2 курсу. І таких курсантів кожного року стає все більше.
Бондар Сергій Анатолійович
Завідувач судномеханічного відділення